Thy Bilet Iptali Nasıl Yapılır

 

THY Bilet İptali Nasıl Yapılır?

Türk Hava Yolları’ndan satın almış olduğunuz bir bileti iptal ettirmenin yollarını arıyorsanız eğer thy bilet iptali nasıl yapılır? Bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Uçak bileti aldığınız zaman bazı beklenmeyen durumlardan dolayı almış olduğunuz bileti iptal ettirmek isteyebilirsiniz.

Dünya’da çok sayıda ülkeye uçuş yapan milli bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Türk Hava Yolları üzerinden satın almış olduğunuz uçak biletlerini müşteri hizmetleri veya satın alma kanalları üzerinden iptal edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları Uçak Bileti Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türk Hava Yolları üzerinden uçak bileti almak istediğinizde bazı şeylere dikkat etmeniz size avantajlar sağlar. Uçak biletlerinde bazı dönemlerde fiyatlarda düşüş veya yükseliş olabilir. Bu dönemleri dikkatle takip etmeniz gerekiyor. Uygun fiyatlı uçak bileti almak istediğiniz zaman fiyatların düşüşte olduğu dönemleri iyi bilmelisiniz. Bazı dönemlerde bilet fiyatları ciddi olarak düşer. Bazı dönemlerde de fiyatlar oldukça yüksektir. Ancak dikkatli bir şekilde düşüş zamanlarını takip ederseniz daha uygun bir fiyata uçuş yapmış olursunuz.

Eğer uçuşa yedi aydan daha fazla bir süre bulunuyorsa uçak bileti almak için acele etmenize gerek yoktur. Ama yine de uçak bileti kampanyalarını düzenli olarak takip etmek yararınıza olur. Uluslararası uçuşlar için en uygun zamanın 4-5 ay öncesi olduğunu söylemek mümkündür. İç hatlarda ise uçuştan 1-2 ay önce rezervasyon yapmak doğrudur. Bu şekilde ciddi oranda tasarruf etmiş

Bir uçak bileti satın alırken dikkat etmeniz gereken hususlar bunlardan oluşuyor. Bunları göz önünde bulundurduğunuz zaman en hesaplı uçak biletlerini satın alabilirsiniz.

Türk Hava Yolları zaman zaman uçak biletlerinde kampanyalar düzenler. Türk Hava Yolları’nın düzenlemiş olduğu bu kampanya ile yolcular oldukça hesaplı bir uçak bileti satın alırlar. Bu kampanyalar ile birlikte başka zaman oldukça pahalı fiyatlar ile satılan uçak biletleri oldukça uygun fiyatlar ile satışa sunulur. Türk Hava Yolları’nın zamanla düzenlediği bu kampanyalar milyonlarca kişi tarafından rağbet görülür ve dikkatli olarak takip edilir

Uçak Bileti Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Seyahatte gitmek istediğiniz yere kısa bir süre içinde varmanızı sağlayan en önemli ulaşım aracı uçaklardır. Ancak bu noktada uçak biletleri de büyük bir önem taşıyor. Uçak bileti alırken bazı hususları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Uçak bileti satın alırken dikkatli olursanız ileride başınıza çıkması muhtemel olan sorunların önüne büyük bir ölçüde geçmiş olursunuz.

Bir uçak bileti satın alırken dikkat etmeniz gereken hususları şunlar oluşturuyor;

 • Havayolu Firması Seçimi: Her şeyden önce güvenli bir havayolu firması ile uçmak oldukça önemlidir. Sırf uygun fiyatlı uçak bileti var diye bilinmeyen bir havayolu seçimi yapmak size mağduriyet yaşatır. Uçak biletinin fiyatı ne kadar önemliyse hava yolu şirketi seçimi de o kadar fazla önemlidir.
 • Havalimanı Seçimi: Uçak bileti satın alırken havalimanına göz atmak en büyük yanlışlardan birisidir. Uçuş seferlerinin hangi havalimanlarında olacağına göz atmadığınız zaman kendinizi riske atabilirsiniz. Bu yüzden uçak bileti satın alırken inişin ve uçuşun hangi havalimanlarında gerçekleşeceğine göz atmak gerekir. Ulaşmak istediğiniz yere oldukça yakın bir havalimanına iniş yapan uçuşu tercih etmelisiniz.
 • Erken Rezervasyon İndirimleri: Ucuza uçak bileti almak için erken rezervasyon indirimlerini kaçırmamak gerekiyor. Havalimanı firmaları erken rezervasyon durumunda yüksek oranlarda indirimleri sunuyorlar. Bu indirimlerinizden faydalandığınız zaman oldukça büyük tasarruflar elde edebilirsiniz.
 • Kampanyalar: Kampanyaları araştırmak gerekiyor. Uygun fiyatlarla uçak bileti almak isterseniz öncelikle kampanyalara göz atın ve kararınızı verin.

Bilet İptali Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Türk Hava Yolları’ndan almış olduğunuz bileti iptal etmek için müşteri hizmetlerinden veya satın alma kanalı üzerinden iptal edebilirsiniz.

Ancak bilinmelidir ki biletinizi iptal ederseniz paranızın tamamını geri alamayabilirsiniz. Genel olarak havayolu şirketleri iptal etmek için bu işlemin ücretini alır paranın kalanını size iade eder. İşlem ücretleri havayollarına göre değişiklik gösterir.

Thy Bilet Sınıflarına Göre İptalde Kesinti Tutarları

 Türk Hava Yolları’nda bilet iptali yapıldığı zaman kesinti tutarları biletlere göre değişiklik gösterir. O biletler ve kesinti tutarları ise şu şekildedir;

 • Uçuşa 1 ila 12 saat kala 400 TL karşılığında ve ücret farkı varsa alınır. İade edilmez.
 • İç hat uçuşlarında 12 saat veya daha uzun sürede bilet iptali veya iade işleminde 400 TL’lik bir kesinti yapılır. Biletleme servis ücreti dışında kalan tutar size iade edilir. Q,T, L, V, P, W, U sınıflarında iade işlemi yapılmaz.
 • Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti- Ercan Havalimanındaki uçuşlarda 12 saat veya daha uzun süre kala iptal ve iade de 750 TL kesinti olur. Ancak L, V, P, W, U sınıflarında iade gerçekleşmez.

Görmüş olduğunuz gibi THY bilet kesinti tutarları bu şekildedir.

Telefonla Türk Hava Yolları Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir

Bir bilet satın aldığınız zaman bazı durumlardan dolayı almış olduğunuz bileti iptal etmeniz gerekebilir. Her ne kadar uçak bileti iptalinde bazı kesintiler olsa bile kolay bir şekilde bilet iptali yapabilirsiniz.

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman Türk Hava Yolları’nın müşteri hizmetleri sizlere yardımcı olabilir. Buraya da 0850 840 23 69 numaralı telefon üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu numara üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde telefon üzerinden bilet iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri hizmetleri sizlere bu konu hakkında ellerinden geleni yaparlar. Görmüş olduğunuz gibi telefon üzerinden de Türk Hava Yolları’ndan almış olduğunuz bileti iptal ettirebilirsiniz.

Bilet İptalinde Ücret İadesi Nasıl Alınır

İadesi yapılabilen ve ilgili havayolu şirketi tarafından iadesinin yapılmasına karar verilen biletin bedel iadesi, bileti alırken kullandığınız ödeme yöntemine uygun olarak yapılır. Kredi kartlarına 10 iş günü, banka kartlarına 15-20 iş gününe kadar iadeniz yapılır. Yapılan iadelerin ilgili olan banka veya kredi kartına yansıma süresi bankaya ve kart programına göre değişiklik gösterir. Bu konu hakkında bankalardan bilgi almak mümkündür. Bu şekilde biletinizi iptal ettirmeye karar verdiğiniz zaman ücretinizin iadesi bu şekilde gerçekleştirilir.

Thy Bilet İptali İletişim

7/24 hizmet veren Türk Hava Yolları müşteri hizmetlerinin telefon numarası 0850 840 23 69 nolu numaradır. Bu numara sizlere 24 saat boyunca hizmet verir. Bu numara üzerinden bilet iptali yapabilirsiniz. Bilet iptali ile ilgili her türlü bilgiyi kendilerinden alabilirsiniz. Bu numara üzerinden biletinizi hızlı ve kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. Bilet iptali sonrasında iade ve kesinti işlemleri hakkında da müşteri hizmetleri sizlere detaylı olarak bilgiler verirler.

 

Online Olarak Thy Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Online olarak Türk Hava Yolları uçak biletinin iptali için bileti satın aldığınız uygulama veya web sitesi üzerinden “bilet iptal” bölümüne tıklayarak şu adımları takip etmeniz gerekiyor;

 • EcoFly biletin uçuşa son 1 saat iptal edilmesi mümkün değildir. Eğer uçuşa 12 saat veya 12 saaten daha fazla zaman varsa bileti iptal ettiğiniz anda para kesintisi yapılır.
 • ExtraFly biletin ise uçuşa 1 saat kala iptali yine mümkün değildir. Uçuşa 12 saaten daha fazla zaman varsa biletinizi iptal ederseniz yine para kesintisi yapılır.
 • PrimeFly biletin uçuşa 12 saatten daha fazla zamanı bulunuyorsa iptal edildiği zaman bir kesinti yapılmaz ve biletin tamamı iade edilir.
 • Business esnek biletin uçuşa 12 saatten daha fazla zamanı bulunuyorsa ve iptal edildiyse ücret kesintisi yapılmaz. Bununla birlikte bilet ücretinin tamamı iade edilir.

Görmüş olduğunuz gibi Türk Hava Yolları uçak bileti bu şekilde vermiş olduğumuz numara üzerinden hızlı bir şekilde iptal edebilirsiniz. Ayrıca almış olduğunuz bilete göre de nasıl bir kesinti yapılacağı hakkında sizlere bilgiler  verilir.

Bilet kesintileri ve iadeler her bilet için aynı değildir. Çeşit çeşit bilet türü bulunur. Bu bilet türlerine göre de kesinti ve iadeler yapılır.

 

 

 

Bu yazıyı Paylaş
Yorumlar
Sizde Yorum Yapın